NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Тонът на времето Испания развива кино туризъм на снимачната площадка на „Добрият, лошият и злият“
5224
Тонът на времето

Испания развива кино туризъм на снимачната площадка на „Добрият, лошият и злият“

Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на снимките на филмовата класика „Добрият, лошият и злият“, съобщава Ройтерс. „Има два типа хора, приятелю“, казва Мъжът без име - героят на Клинт Истуд във филма, на Туко (Илай Уолък) и допълва: „Тези със заредени пистолети и тези, които копаят – ти си от тези, които копаят!“ Доброволци в Северна Испания са взели думите му присърце, като старателно се грижат за прясно изкопаните гробове на снимачната площадка от класическия спагети уестърн на Серджо Леоне от 1966 г. „Добрият, лошият и злият“. Така те превръщат района в поклонническо място за феновете на филма

| 13 Септември 2024, 20:30 ч.
Испания развива кино туризъм на снимачната площадка на „Добрият, лошият и злият“
Испания развива кино туризъм на снимачната площадка на „Добрият, лошият и злият“
Снимка © Jordan Strauss / Invision / AP, File

Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на снимките на филмовата класика „Добрият, лошият и злият“, съобщава Ройтерс.

Усещането е върховно, защото нашето свещенослужене е в името на подвига на един голям човек и светец, небесния покровител на България. А това трябва да го знаят всички българи. Това каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов по повод състоялата се в петък вечер пред храма „Св. Александър Невски“ премиера на музикалната поема „Рилският пустинник“

Акад. Карталов е режисьор на спектакъла по текст на Тихомир Павлов и музика на отец Кирил Попов.

„Тази молитва за благодат, за състрадание, за милост, за покаяние и за всичко онова, което го има в заветите на свети Йоан, трябва да го разберат всички българи. Защото без покровител трудно се живее в една държава, която трябва да мисли за своето бъдеще, за своя прогрес, да зарови томахавката на всички крамоли и нераз

Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.

Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.

Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала. 

Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.

„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми.

Чифт сини велурени обувки, носени от Елвис Пресли в началото на кариерата му, бяха продадени на търг за 120 000 британски лири (142 000 евро), съобщи ДПА.

Blue Suede Shoes (“Сини велурени обувки”) е хит на Елвис Пресли от дебютния му албум от 1956 г., носещ неговото име. Песента всъщност е кавър на изпълнение на Карл Пъркинс от предната година.

Звездата, известен като Краля на рокендрола, е носил обувките на сцената и извън нея през 50-те години на миналия век, включително по време на участието си в телевизионното шоу на Стив Алън, където пее Hound Dog.

Елвис подарява сините обувки с размер 44 на свой приятел, след като е призован да се присъедини към американската армия.

Очаквало се е обувките да достигнат цена между 100 000 и 120 000 британски лири, когато в петък бяха обявени на търг на аукционната къща „Хенри Олдридж и син“ в западноанглий

Официалния старт на снимачния процес на първия български анимационен филм с документални елементи на тема Антарктида бе даден вчера. Това съобщи проф. Христо Пимпирев, основател и председател на Българския антарктически институт и директор на Националния център за полярни изследвания.

Филмът „Куцото куче на Антарктида“ ще представи пътя на антарктическите експедиции от Амундсен-Скот до българския принос към изследванията на Ледения континент.

“Куцото куче” е името на най-старата постройка на българската полярна база на остров Ливингстън от 1988 г. с размери 6 метра на 3.5 метра. През 2012 г. е обявена за музей – филиал на Националния исторически музей в София и е включена през 2015 г. в списъка на културно-историческото наследство на Антарктида, изготвен от Консултативното съвещание на Антарктическия договор. 

Филмовият екип се ръководи от режисьора Стефа

В Севлиево с откриването на изложбата „80 за 80“ бе отбелязана 80-годишнината от рождението на академик Симеон Спиридонов. 

„80 за 80“ е юбилейна изложба на академик Симеон Спиридонов, организирана от Исторически музей - Севлиево и ХГ “Асен и Илия Пейкови“. В залите на галерията бяха показани над 80 творби, повече от които рисувани в периода 2023 - 2024 г. Куратор на изложбата е Мирослав Марков.

Миниатюра на статуята на Свободата, която краси централния градски площад в Севлиево, му подари кметът д-р Иван Иванов, който му пожела здраве и да продължи да твори още дълги години. Кметът призна, че от 12 години в кабинета си има само една картина - портрет на прадядото на художника. "С огромен респект и уважение към цялото ви творчество, ми позволете да предам от името на цялата севлиевска общественост и на екипа на Община

„Има два типа хора, приятелю“, казва Мъжът без име - героят на Клинт Истуд във филма, на Туко (Илай Уолък) и допълва: „Тези със заредени пистолети и тези, които копаят – ти си от тези, които копаят!“

Доброволци в Северна Испания са взели думите му присърце, като старателно се грижат за прясно изкопаните гробове на снимачната площадка от класическия спагети уестърн на Серджо Леоне от 1966 г. „Добрият, лошият и злият“. Така те превръщат района в поклонническо място за феновете на филма.

Със своите хълмове, покрити с редки храсти, местността край градчето Санто Доминго де Силос, на около 200 км северно от Мадрид в провинция Бургос, замества американския Запад в епичния филм, чието действие се развива по време на Гражданската война в САЩ.

Последната част от „Доларовата трилогия“ на Леоне, която изстреля актьора Клинт Истуд до международна слава, е неизменна част от повечето списъци с най-добри филми за всички времена.

През 2015 г. местна културна асоциация стартира кампания за спонсориране на реконструкцията на измисленото гробище „Сад Хил“, мястото на прочутата разправа между Мъжът без име на Истуд и двамата съперници, дирещи скривалище със заровено злато на Конфедерацията.

„Ако извикаш нощем с всичка сила“ е името на комедия с участието на Александра Сърчаджиева и Петър Антонов по текст Яна Борисова. Премиерата е на 1 юли в „Сълза и смях“, а на 4 юли има гастрол във Варна, съобщават организаторите.

Как се говори за любовта? Оказва се, че няма правила. Няма позволени или забранени теми, особено когато нещата са излезли извън твоя контрол. Много отдавна всички чакаме някой, който да разкаже на глас откровено и без задръжки истината за всичко онова, което преживяваме, когато сме влюбени несподелено, разказват от екипа на продукцията.

Режисьор е Димитър Коцев-Шошо. Музиката е на Милен Кукошаров, сценографията и костюмите – на Елис Вели.

Ако извикаш нощем с всичка сила е една изключително смешна и вълнуваща романтична к

На 6 юни в Музея на иконата в Трявна Мирян Колев ще изнесе концерта Plant/Human Duo, а при лошо време събитието ще се проведе в Старото школо. Това съобщи Юлия Нинова, директор на Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна.

Plant/Human Duo е концерт на Мирян Колев, в който той генерира звуци от различни растения. 

Проектът търси връзката между различни растителни вибрации и естетически звукови резултати. С помощта на устройства и сензори, прикрепени към листата на растения, техните биоритми се преобразуват в звук и биват допълнително манипулирани с помощта на звукови ефекти в реално време, посочват организаторите.

„Има изследвания в областта на биоакустиката, които се отнасят до електрическите сигнали протичащи през растенията и преобразуването им в звукови вълни. Но целта на този проект не е само да преобразува тези сигнали в звук, а да

Цигуларят Димитър Иванов ще бъде водещата творческа фигура – солист и диригент, във вечер, на която ще дебютират и двамата носители на голямата награда от третото издание на конкурса за млади инструменталисти „Кантус фирмус“ – Тодор Иванов (виолончело) –  на 21 години, и Божидар Лазаров (пиано) – на 15 г., съобщават от „Кантус фирмус“.

По думите им Иванов принадлежи към плеядата български музиканти, които развиват кариера като солисти и концертмайстори на елитни оркестри по света. Наред с ангажиментите си на първи концертмайстор на Frankfurt Opern-und Museumsorchester, той често гостува като солист и камерен изпълнител в европейските културни центрове. 

През миналата година беше специален гост в „Европейски музикал

Близо 30 страни обещаха да увеличат подкрепата си за възстановяването на украинския културен сектор чрез координацията на ЮНЕСКО по време на среща днес във Вилнюс по инициатива на Литва, съобщиха от Организацията за образование, наука и култура на ООН. България е сред тези държави.

Ще бъде приложен средносрочен и дългосрочен план за действие, изготвен от ЮНЕСКО в консултация с над 40 международни и украински институции.

"Раните от войната не могат да бъдат излекувани без култура. Не може да има устойчив растеж и просперитет без култура. Това е целта на работата на ЮНЕСКО в Украйна от февруари 2022 г. насам", каза Ернесто Отоне, заместник-генерален директор на ЮНЕСКО по въпросите на културата. Според него ангажиментът, поет днес, ще остане в историята.
 
Международната конференция за възстановяване на културния сектор на Украйна, която се проведе във Вилнюс

Актьорите Пламена Гетова и Ириней Константинов участват в дебютния късометражен игрален филм на Емил Спахийски - „Денят, в който тя ще се роди“.

Снимките на продукцията се състояха в София и Искрец и приключиха преди дни, съобщиха от екипа на продукцията.

Филмът е финансиран от Националния филмов център и е по едноименния разказ на Йорданка Белева. 

„Темата е брутална, защото е социална и е посветена на хората, белязани с проклятието на деменцията и сложните им отношения с близките... Но филмът е за любовта, която ни спасява в бедствията на живота“, посочват от екипа. 

Сценаристи са журналистът Емил Спахийски и румънският режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм „Новата година, която така и не дойде" е избран за състезателната секция „Хоризонти" на Международния филмов фестивал във Венеция.

Сега гробището разполага с повече от 5000 гроба. Кристин Гузман от регионалната филмова комисия заяви, че обновяването му би трябвало да накара феновете да се стичат към „това ново място за кино-поклонничество“.

63-годишният Анхел Санчес от Толедо каза пред Ройтерс, че дори обмисля дали да не разпръсне праха си там.

На изток от гробището се намира затворническият лагер „Бетървил“, където стрелците, изиграни от Истуд и Илай Уолък, са държани, след като са заловени от войниците на Съюза.

„Бетервил“ е възстановен с помощта на стволове на хвойна, оцелели от пожар, опустошил околния природен парк през 2022 г. Проектът е получил финансиране от парка в размер на 50 000 евро и в него са участвали професионални строителни бригади.

Миналата неделя реенактори отбелязаха завършването на проекта. Облечен в униформа на офицер от Съюза, Серхио Гарсия, член-основател на Културната асоциация на „Сад Хил“, откри паметна плоча, посветена на стотиците местни статисти, участвали в оригиналната продукция.

На гробището мъж бе застинал в героична поза за снимка, докато от преносимата му колонка звучеше „Екстазът на златото“ на Енио Мориконе - незабравимата музика на „Добрият, лошият и злият“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. ...
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – ...
Българското MP-Studio е финалист в световен конкурс за видеомапинг
Българското MP-Studio е сред петте студиа, поканени за участие в най-голямото събитие за видеомапинг в света – iMapp, в Букурещ. Негово произведение ще преобрази втората най- ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Тонът на времето
5224
Тонът на времето

Испания развива кино туризъм на снимачната площадка на „Добрият, лошият и злият“

Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на снимките на филмовата класика „Добрият, лошият и злият“, съобщава Ройтерс.Доброволци в Северна Испания са взели думите му присърце, като старателно се грижат за прясно изкопаните гробове на снимачната площадка от класическия спагети уестърн на Серджо Леоне от 1966 г. „Добрият, лошият и злият“.

| 13 Септември 2024, 20:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Испания развива кино туризъм на снимачната площадка на „Добрият, лошият и злият“
Испания развива кино туризъм на снимачната площадка на „Добрият, лошият и злият“
Снимка © Jordan Strauss / Invision / AP, File

Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на снимките на филмовата класика „Добрият, лошият и злият“, съобщава Ройтерс.

„Има два типа хора, приятелю“, казва Мъжът без име - героят на Клинт Истуд във филма, на Туко (Илай Уолък) и допълва: „Тези със заредени пистолети и тези, които копаят – ти си от тези, които копаят!“

Усещането е върховно, защото нашето свещенослужене е в името на подвига на един голям човек и светец, небесния покровител на България. А това трябва да го знаят всички българи. Това каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов по повод състоялата се в петък вечер пред храма „Св. Александър Невски“ премиера на музикалната поема „Рилският пустинник“

Акад. Карталов е режисьор на спектакъла по текст на Тихомир Павлов и музика на отец Кирил Попов.

„Тази молитва за благодат, за състрадание, за милост, за покаяние и за всичко онова, което го има в заветите на свети Йоан, трябва да го разберат всички българи. Защото без покровител трудно се живее в една държава, която трябва да мисли за своето бъдеще, за своя прогрес, да зарови томахавката на всички крамоли и нераз

Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.

Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.

Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала. 

Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.

„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми.

Чифт сини велурени обувки, носени от Елвис Пресли в началото на кариерата му, бяха продадени на търг за 120 000 британски лири (142 000 евро), съобщи ДПА.

Blue Suede Shoes (“Сини велурени обувки”) е хит на Елвис Пресли от дебютния му албум от 1956 г., носещ неговото име. Песента всъщност е кавър на изпълнение на Карл Пъркинс от предната година.

Звездата, известен като Краля на рокендрола, е носил обувките на сцената и извън нея през 50-те години на миналия век, включително по време на участието си в телевизионното шоу на Стив Алън, където пее Hound Dog.

Елвис подарява сините обувки с размер 44 на свой приятел, след като е призован да се присъедини към американската армия.

Очаквало се е обувките да достигнат цена между 100 000 и 120 000 британски лири, когато в петък бяха обявени на търг на аукционната къща „Хенри Олдридж и син“ в западноанглий

Официалния старт на снимачния процес на първия български анимационен филм с документални елементи на тема Антарктида бе даден вчера. Това съобщи проф. Христо Пимпирев, основател и председател на Българския антарктически институт и директор на Националния център за полярни изследвания.

Филмът „Куцото куче на Антарктида“ ще представи пътя на антарктическите експедиции от Амундсен-Скот до българския принос към изследванията на Ледения континент.

“Куцото куче” е името на най-старата постройка на българската полярна база на остров Ливингстън от 1988 г. с размери 6 метра на 3.5 метра. През 2012 г. е обявена за музей – филиал на Националния исторически музей в София и е включена през 2015 г. в списъка на културно-историческото наследство на Антарктида, изготвен от Консултативното съвещание на Антарктическия договор. 

Филмовият екип се ръководи от режисьора Стефа

В Севлиево с откриването на изложбата „80 за 80“ бе отбелязана 80-годишнината от рождението на академик Симеон Спиридонов. 

„80 за 80“ е юбилейна изложба на академик Симеон Спиридонов, организирана от Исторически музей - Севлиево и ХГ “Асен и Илия Пейкови“. В залите на галерията бяха показани над 80 творби, повече от които рисувани в периода 2023 - 2024 г. Куратор на изложбата е Мирослав Марков.

Миниатюра на статуята на Свободата, която краси централния градски площад в Севлиево, му подари кметът д-р Иван Иванов, който му пожела здраве и да продължи да твори още дълги години. Кметът призна, че от 12 години в кабинета си има само една картина - портрет на прадядото на художника. "С огромен респект и уважение към цялото ви творчество, ми позволете да предам от името на цялата севлиевска общественост и на екипа на Община

Доброволци в Северна Испания са взели думите му присърце, като старателно се грижат за прясно изкопаните гробове на снимачната площадка от класическия спагети уестърн на Серджо Леоне от 1966 г. „Добрият, лошият и злият“. Така те превръщат района в поклонническо място за феновете на филма.

Със своите хълмове, покрити с редки храсти, местността край градчето Санто Доминго де Силос, на около 200 км северно от Мадрид в провинция Бургос, замества американския Запад в епичния филм, чието действие се развива по време на Гражданската война в САЩ.

„Ако извикаш нощем с всичка сила“ е името на комедия с участието на Александра Сърчаджиева и Петър Антонов по текст Яна Борисова. Премиерата е на 1 юли в „Сълза и смях“, а на 4 юли има гастрол във Варна, съобщават организаторите.

Как се говори за любовта? Оказва се, че няма правила. Няма позволени или забранени теми, особено когато нещата са излезли извън твоя контрол. Много отдавна всички чакаме някой, който да разкаже на глас откровено и без задръжки истината за всичко онова, което преживяваме, когато сме влюбени несподелено, разказват от екипа на продукцията.

Режисьор е Димитър Коцев-Шошо. Музиката е на Милен Кукошаров, сценографията и костюмите – на Елис Вели.

Ако извикаш нощем с всичка сила е една изключително смешна и вълнуваща романтична к

На 6 юни в Музея на иконата в Трявна Мирян Колев ще изнесе концерта Plant/Human Duo, а при лошо време събитието ще се проведе в Старото школо. Това съобщи Юлия Нинова, директор на Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна.

Plant/Human Duo е концерт на Мирян Колев, в който той генерира звуци от различни растения. 

Проектът търси връзката между различни растителни вибрации и естетически звукови резултати. С помощта на устройства и сензори, прикрепени към листата на растения, техните биоритми се преобразуват в звук и биват допълнително манипулирани с помощта на звукови ефекти в реално време, посочват организаторите.

„Има изследвания в областта на биоакустиката, които се отнасят до електрическите сигнали протичащи през растенията и преобразуването им в звукови вълни. Но целта на този проект не е само да преобразува тези сигнали в звук, а да

Цигуларят Димитър Иванов ще бъде водещата творческа фигура – солист и диригент, във вечер, на която ще дебютират и двамата носители на голямата награда от третото издание на конкурса за млади инструменталисти „Кантус фирмус“ – Тодор Иванов (виолончело) –  на 21 години, и Божидар Лазаров (пиано) – на 15 г., съобщават от „Кантус фирмус“.

По думите им Иванов принадлежи към плеядата български музиканти, които развиват кариера като солисти и концертмайстори на елитни оркестри по света. Наред с ангажиментите си на първи концертмайстор на Frankfurt Opern-und Museumsorchester, той често гостува като солист и камерен изпълнител в европейските културни центрове. 

През миналата година беше специален гост в „Европейски музикал

Близо 30 страни обещаха да увеличат подкрепата си за възстановяването на украинския културен сектор чрез координацията на ЮНЕСКО по време на среща днес във Вилнюс по инициатива на Литва, съобщиха от Организацията за образование, наука и култура на ООН. България е сред тези държави.

Ще бъде приложен средносрочен и дългосрочен план за действие, изготвен от ЮНЕСКО в консултация с над 40 международни и украински институции.

"Раните от войната не могат да бъдат излекувани без култура. Не може да има устойчив растеж и просперитет без култура. Това е целта на работата на ЮНЕСКО в Украйна от февруари 2022 г. насам", каза Ернесто Отоне, заместник-генерален директор на ЮНЕСКО по въпросите на културата. Според него ангажиментът, поет днес, ще остане в историята.
 
Международната конференция за възстановяване на културния сектор на Украйна, която се проведе във Вилнюс

Актьорите Пламена Гетова и Ириней Константинов участват в дебютния късометражен игрален филм на Емил Спахийски - „Денят, в който тя ще се роди“.

Снимките на продукцията се състояха в София и Искрец и приключиха преди дни, съобщиха от екипа на продукцията.

Филмът е финансиран от Националния филмов център и е по едноименния разказ на Йорданка Белева. 

„Темата е брутална, защото е социална и е посветена на хората, белязани с проклятието на деменцията и сложните им отношения с близките... Но филмът е за любовта, която ни спасява в бедствията на живота“, посочват от екипа. 

Сценаристи са журналистът Емил Спахийски и румънският режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм „Новата година, която така и не дойде" е избран за състезателната секция „Хоризонти" на Международния филмов фестивал във Венеция.

Последната част от „Доларовата трилогия“ на Леоне, която изстреля актьора Клинт Истуд до международна слава, е неизменна част от повечето списъци с най-добри филми за всички времена.

През 2015 г. местна културна асоциация стартира кампания за спонсориране на реконструкцията на измисленото гробище „Сад Хил“, мястото на прочутата разправа между Мъжът без име на Истуд и двамата съперници, дирещи скривалище със заровено злато на Конфедерацията.

Сега гробището разполага с повече от 5000 гроба. Кристин Гузман от регионалната филмова комисия заяви, че обновяването му би трябвало да накара феновете да се стичат към „това ново място за кино-поклонничество“.

63-годишният Анхел Санчес от Толедо каза пред Ройтерс, че дори обмисля дали да не разпръсне праха си там.

На изток от гробището се намира затворническият лагер „Бетървил“, където стрелците, изиграни от Истуд и Илай Уолък, са държани, след като са заловени от войниците на Съюза.

„Бетервил“ е възстановен с помощта на стволове на хвойна, оцелели от пожар, опустошил околния природен парк през 2022 г. Проектът е получил финансиране от парка в размер на 50 000 евро и в него са участвали професионални строителни бригади.

Миналата неделя реенактори отбелязаха завършването на проекта. Облечен в униформа на офицер от Съюза, Серхио Гарсия, член-основател на Културната асоциация на „Сад Хил“, откри паметна плоча, посветена на стотиците местни статисти, участвали в оригиналната продукция.

На гробището мъж бе застинал в героична поза за снимка, докато от преносимата му колонка звучеше „Екстазът на златото“ на Енио Мориконе - незабравимата музика на „Добрият, лошият и злият“.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Българското MP-Studio е финалист в световен конкурс за видеомапинг
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.